درخواست اقامت جهت فعالیت اقتصادی در کشور آلمان

درخواست اقامت جهت فعالیت اقتصادی در آلمان

۱) درخواست اقامت برای کشور آلمان
 برای اتباع خارجی که مایلند در کشور آلمان فعالیت اقتصادی نمایند، طبق قانون اقامت آلمان، امکان صدور مجوز اقامت وجود دارد به شرط آنکه اولاً برای فعالیت در نظر گرفته شده توجیه اقتصادی و یا نياز منطقه ای وجود داشته باشد، ثانياً از این فعاليت اقتصادی انتظار تأثيری مثبت بر اقتصاد برود و ثالثاً تأمين مالی پروژه از طریق سرمایه شخصی و یا اعتبار فراهم گردد. در این راستا قابلیت اجرایی فعالیت در نظر گرفته شده، میزان سابقه فعالیت اقتصادی یا تجربه متقاضی در فعالیت اقتصادی در نظر گرفته شده، میزان سرمایه وی، میزان ایجاد فرصت شغلی و میزان تأثير فعالیت اقتصادی بر روند نوآوری و پژوهش از جمله موارد مهمی است که مورد بررسی قرار می‌گیرند. 

مؤسسه حقوقی محمد امیرافشاری فعالیت اقتصادی متقاضیان را از مرحله برنامه ریزی و ارائه شرح کاری تا تأسیس و ثبت شرکت در آلمان و همچنین وکالت متقاضی برای درخواست اقامت را پشتیبانی می‌نماید. بدیهی است، صلاحیت فعالیت مورد نظر برای دریافت اقامت از سوی ادارات ذیربط در کشور آلمان مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت ارزیابی مثبت، مجوز اقامت صادر می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای پروسه درخواست اقامت شامل ثبت نام در لیست انتظار برای وقت سفارت آلمان در تهران در حال حاضر بیش از ۱۲ ماه و بررسی صلاحیت فعالیت مورد نظر از سوی ادارات ذیربط در کشور آلمان به میزان حدود ۳ ماه می‌باشد.

متقاضیانی که درخواست فعالیت اقتصادیشان پذیرفته گردد، می‌توانند در صورت تصمیم برای سکونت در کشور آلمان، جواز اقامت برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را نیز درخواست نمایند.
 
۲) درخواست اقامت در کنار تأسیس شرکت در کشور آلمان

تأسیس و ثبت شرکت در مجموع نیاز به جواز اقامت ندارد. سهامداران شرکت به دلیل عدم دارا بودن سمت فعال، مشمول اقامت نیستند و در صورت تمایل به تردد به کشور آلمان می‌بایست درخواست ویزای تجاری نمایند.

مدیر عامل شرکت نیز در صورت عدم تمایل به اقامت طولانی مدت در کشور آلمان و عدم تمایل به  راه اندازی محل کسب تجاری در کشور آلمان مشمول دریافت اقامت نمیباشد. در این صورت رفت و آمد به کشور آلمان می‌بایست از طریق ویزای تجاری انجام پذیرد. در صورتی که شرکت قصد راه‌اندازی محل کسب تجاری را در کشور آلمان داشته باشد یا در صورت اقامت مدیر عامل بیش از ۹۰ روز در مدت زمان ۶ ماه، مدیر عامل شرکت نیاز به جواز اقامت دارد.